Menu
Home Page

WILLOWCROFT COMMUNITY SCHOOL

Tomorrow’s success starts today
Home Page

WILLOWCROFT COMMUNITY SCHOOL

Tomorrow’s success starts today

Staff

Meet the Staff

 

Willowcroft School Leadership Team

Willowcroft School Leadership Team 1 Headteacher - Mrs Jane Hemery
Willowcroft School Leadership Team 2 Deputy Head and Key Stage 1 Lead - Mrs Amanda Doy
Willowcroft School Leadership Team 3 Assistant Head - Mrs Jodie Brown
Willowcroft School Leadership Team 4 KS2 Lead - Mrs Liz Sienkiewcz
Willowcroft School Leadership Team 5 Reception Classes Lead Teacher-Mrs Kate Placentino

Caterpillar Class (2 year old unit)

Caterpillar Class (2 year old unit) 1 2 Year Old Unit Manager - Mrs Hayley Davies
Caterpillar Class (2 year old unit) 2 Miss Megan Lane
Caterpillar Class (2 year old unit) 3 Mrs Claire Drake

Tadpole Class (3 and 4 year olds)

Tadpole Class (3 and 4 year olds) 1 Tadpole Nursery Class Manager - Mrs Tasha Evans
Tadpole Class (3 and 4 year olds) 2 Early Years Practitioner - Mrs Karen Russell
Tadpole Class (3 and 4 year olds) 3 Early Years Practitioner - Miss Vicki Tullet
Tadpole Class (3 and 4 year olds) 4 Early Years Practitioner - Mrs Angela Ridley
Tadpole Class (3 and 4 year olds) 5 Early Years Practitioner - Miss Emma Wall
Tadpole Class (3 and 4 year olds) 6 Early Years Practitioner-Miss Kate Whateley
Tadpole Class (3 and 4 year olds) 7 Lunch time Supervisor - Miss Vicki Mason
Tadpole Class (3 and 4 year olds) 8 Early Years Practitioner - Miss Anne-Therse Mccann

EYFS Classes

EYFS Classes 1 Mrs Kate Placentino - Teacher
EYFS Classes 2 Miss Helen Paynter - Teacher
EYFS Classes 3 Miss Fran Kiss - Teacher
EYFS Classes 4 Mrs Alison Harris - Early Years Practitioner
EYFS Classes 5 Miss Jo Woodley - Early Years Practitioner

KS1 Team

KS1 Team 1 KS1 Teacher/Assistant SENco - Mrs Williams
KS1 Team 2 KS1 Teacher - Miss Kay Lea Beaumont
KS1 Team 3 Year 2 Teacher - Mrs Dixon
KS1 Team 4 Year 2 Teacher - Mrs Jarman
KS1 Team 5 Y1 Teaching Assistant - Miss Franklin
KS1 Team 6 Y2 Teaching Assistant - Miss Mace
KS1 Team 7 KS1 Teaching Assistant - Mrs Axenderrie
KS1 Team 8 KS1 Teaching Assistant - Mrs Guimaraes
KS1 Team 9 Y2 Teaching Assistant - Mrs Stirling
KS1 Team 10 HLTA - Mrs Mahmoud
KS1 Team 11 Y1 Teaching Assistant - Miss Ellis
KS1 Team 12 Y1 Teaching Assistant - Miss Dye
KS1 Team 13 Y1 Teaching Assistant - Miss Green

KS2 Team

KS2 Team 1 Assistant Head and Y6 Teacher - Mrs Jodie Brown
KS2 Team 2 Year 4 Teacher- Y3 and 4 Lead- Mrs Liz Sienkiewicz
KS2 Team 3 Year 5 Teacher - Mr James Doman
KS2 Team 4 Year 5 Teacher-Mr Piers Aspinall
KS2 Team 5 Year 4 Teacher - Miss Louise Hague
KS2 Team 6 Year 3 Teacher - Miss Serrina Hook
KS2 Team 7 Key Stage 2 Teacher - Miss Kirsty Miller
KS2 Team 8 Year 3 Teacher - Miss Rachel Orr
KS2 Team 9 Year 4 Teacher - Mr Isidro Cordero
KS2 Team 10 Associate Teacher - Miss Keri-Marie Butcher
KS2 Team 11 Teaching Assistant - Mrs Mel Bramley
KS2 Team 12 Teaching Assistant - Mr Sam Collins
KS2 Team 13 Teaching Assistant - Mrs Steph Dearman
KS2 Team 14 Teaching Assistant - Mrs Ellie Eggleton-Gibbs
KS2 Team 15 HLTA - Mrs Gill Gardiner
KS2 Team 16 Teaching Assistant - Miss Olivia Williams
KS2 Team 17 Teaching Assistant - Mrs Belinda Adams
KS2 Team 18 Teaching Assistant - Mrs Kayleigh Sargeant
KS2 Team 19 Teaching Assistant - Mrs Vicky Alder

SEND Team

SEND Team 1 SENCo - Mrs Philippa Purvis
SEND Team 2 Assistant SENCo - Mrs Christine Hussey
SEND Team 3 Assistant SENCo - Mrs Lizzy Williams
SEND Team 4 Inclusion Support Lead-Mrs Sarah Bissell

Additional Support

Additional Support  1 Dyslexia Support Specialist TA- Mrs Lynn
Additional Support  2 EAL/Specific Learning difficulties TA-Ms Guimaraes

Pastoral Support Team

Pastoral Support Team 1 Family & Child Support - Mrs TracyHammond
Pastoral Support Team 2 Family & Child Support Lead - Mrs Amanda Jones
Pastoral Support Team 3 Safeguarding & Welfare Officer - Mrs Emma Corrigan

Forest School

Forest School 1 Forest School Lead - Mr Terry Jones

School Librarian

School Librarian 1 Librarian - Mrs Kent

Administration/Finance Team

Administration/Finance Team 1 Office Manager/PA - Mrs Lee
Administration/Finance Team 2 Business Manager - Mrs Belcher
Administration/Finance Team 3 Finance Officer - Mrs Mobbs

Extended Schools Team - Neighbourhood Kids After School Club / Holiday Club

Extended Schools Team - Neighbourhood Kids After School Club / Holiday Club 1 Mrs Caron Gray - Extended Schools Manager
Extended Schools Team - Neighbourhood Kids After School Club / Holiday Club 2 Miss Kayleigh Ellis - Deputy Manager
Extended Schools Team - Neighbourhood Kids After School Club / Holiday Club 3 Mrs Guimaraes - Play Worker
Extended Schools Team - Neighbourhood Kids After School Club / Holiday Club 4 Mrs Lynn - Play Worker
Extended Schools Team - Neighbourhood Kids After School Club / Holiday Club 5 Mrs Higgins - Play Worker
Extended Schools Team - Neighbourhood Kids After School Club / Holiday Club 6 Miss Olivia Williams - Play Worker

Site Manager

Site Manager 1 Site Manager/ICT Technician -Mr Pawel Plewczynski

Additional Lunchtime Supervisor

Additional Lunchtime Supervisor 1 Mrs Teresa Lovelock
Additional Lunchtime Supervisor 2 Miss Vicki Mason
Top